Anasayfa / Genel / Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
hamilemiyim
gebelik testi

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

En önemli etken adet (regli) gecikmesini beklemektir. Adet gecikmesini beklemeye tahammül edemeyen anne adaylarımız hemen sonucu öğrenmek isteyecekleri için bir kaç gün öncesinden de testi yapabilir fakat doğru sonuca her zaman ulaşılamayabilir. Şayet anne adayı gebelik planlamasıyla hamile kaldıysa sonuç bazen negatif çıksa da gebelikle sonuçlanabilir. Bu fizyolojik bir durumdur. Sebebi erken veya geç döllenme olmasıdır.

Anne adayları regli bir kaç gün geçince eczaneden alacakları gebelik testleriyle hamile olup olmadıklarını netleştirebilirler. Regli dönemini bir kaç gün geçmesi bile netice verebilmektedir. Her kişi de aynı sonuç alınamayabilir, bunu da göz ardı etmemek gerekir.

En Sağlıklı Gebelik Testi Hangisidir?

Herkesin de bildiği üzere gebelik testinin en sağlıklı olanı kan da beta hcg seviyesine bakılarak anlaşılır. Kanda beta hcg seviyesi normal bireyde olması gerekenden fazla olacaktır. Bu da kişinin hamile olduğunu gösterir.İdrar da da gebelik sonucuna kısa sürede bakılabilmektedir. Her iki testte de sağlıklı sonuç alınması isteniyorsa mutlaka regli (adet) döngüsünün gecikmesini bir kaç gün beklemek kişinin hayal kırıklığı yaşamaması için en doğru olanıdır.

Kanda Gebelik Testi Ne zaman Yapılırsa Doğru Sonuç Verir?

Kanda gebeliğe yine adet (regli) gecikmesi beklenerek bakılmalıdır. Çünkü her test küçük ihtimal de olsa yanıltıcı olabilmektedir. Bazen Regli dönemi gecikmiş olduğu halde beta hcg seviyesi yüksek çıkmayabiliyor. Bu stres kaynaklı yada geç döllenme sonucuna bağlı olabilmektedir.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İdrar da da kısa sürede doğru sonuç alınabilmektedir. Gebelik şüphemiz varsa eğer ve adetimiz geciktiyse bu gecikme 2-3 gün bile olsa yeterli olabilmektedir. Yine her bünye farklılık göstereceği için bir kaç gün daha beklenerek en doğru ve kesin çözüme ulaşılmasında yarar vardır.

Gebelik Söz Konusuysa Kandaki Beta Hcg Seviyesi Kaç Olmalı?

3. Hafta           10-50

4. Hafta             5-425

5.Hafta            20-7300

6. Hafta          1080-56.000

7-12 Hafta      7650-290.000

13-16 Hafta    13.300-250.000

17-24 Hafta    4000-165.000

25-40 Hafta    3640-117.000

Gebelik olan bayanlarda bu değer her gün katlanarak artmaktadır. Bu gebeliğin devam ettiğinin göstergesidir.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (Henüz Hiç Oy Verilmemiş)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.