Anasayfa / Ev Dekorasyon / Sade Şık ve Uygun Fiyata Doğru Yatak Odası Nasıl Seçilir?
şık ve huzur veren yatak odası
sade ve şık bir yatak odası tercihi

Sade Şık ve Uygun Fiyata Doğru Yatak Odası Nasıl Seçilir?

Yatak Odası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ufak Detaylar Nelerdir?

Yatak odası alacağımız zaman biz bayanların seçim yaparken dikkat etmeleri gereken ilk şey, beğenilen yatak odası mobilyasının temizlik yaparken bize zorluk çıkartmayan bir model olmasıdır. Yere ful değen bir yatak yada dolap ve diğer aksesuarlar temizlik yapmamızı zorlaştıracağından tercih edilmesi en son ihtimal mobilya çeşidi olmalıdır. Peki bizim önceliğimize uygun mobilya nasıl olmalıdır?

Yatak Odamız İçin Mobilya Seçiminde Doğru Tercih İçin Adım Adım Yapılması Gerekenler

ferforje yatak odası
Ferforje Yatak Odası
 1. Bu yılın trend mobilya seçeneklerinde bu ince detaya dikkat edilmiş. Mobilyalar genelde yüksek ayaklı üretilmiş. Yatağınızın, dolabınızın, makyaj masanızın, şifonyerlerinizin ayakları yerden biraz yüksekse gözünüz kalapı seçiminizi bu yönde yapmanız için en önemli etkendir. Mobilyanın altına en azından kolaylıkla ulaşarak odanızın hijyenini yorulmadan ve mobilyanıza zarar vermeden yapabilirsiniz. Yere yapışık olan modeller çok tercih edilmemelidir. Temizlik esnasında çekmek zorunda kalıp hem kendimizi yormuş hem de mobilyamızın ömrünü kısaltmış oluruz. Yatak odası mobilyamızı seçerken ilk yapmamız gereken bu ufak ama önemli detaya dikkat etmek.
 2.  Gelelim ikinci detaya. Mobilyamızın bizim odamızın boyutuna uygun olup olmadığı.
 3. Odamız küçük mü, büyük ferah mı? Seçimimizi etkileyen diğer
 4. yatak odası dolapları
  Yatak Odası İçin İhtiyaca Uygun Dolap

  önemli ölçütte odanın mevcut büyüklüğü. Genelde yataklar ortalama 160*200 yada 180*200 ölçülerinde üretilmektedir. Yatak boyutumuzda çok fazla oynama yapamamaktayız. Fakat dolabımız için uygun ölçü seçimini kendimiz seçebiliriz. Kocaman boş bir duvar mevcutsa odamızda eşimizin ve bizim ihtiyacını karşılayacak evin döküntüsünü kamufle edecek bir dolap neden tercih etmeyelim ki? Eğer odamız küçükse ışığını da yok etmemek adına biraz daha ufak bir model tercih etmek doğru bir seçim olacaktır. Dolap küçük ihtiyaçlarınızı karşılamakta yetersiz ise yatağımızın seçiminde daha detaylı hareket edebiliriz.

 5. Yatak başlığımız nasıl olmalı. Herşeyden önce kişinin zevkine uygun olmalıdır. Mobilyamızın renginin devamlılığı sağlanabileceği gibi odada kullanılabilecek abajur tarzı aksesuarla da birleştirilebilecek bir renk tonu kullanılabilir. Benim tercihim beyaz bir mobilyadan yana oldu. Şahsen memnunum halının rengi ve diğer detaylarla odaya canlılık katabiliyorum. Siyah bir mobilya tercih etmek istemezdim. Siyah ve kırmızı renklerin yatak odası için doğru renk seçimi olmadığını düşünüyorum. Odanın enerjisini tamamen alt üst eden renkler diye düşünüyorum. Aksesuarlarınızın seçiminde de bir kalıba bağlı kalmanızı mecbur kılacaktır. Bir çok yatak başlığı seçeneği var. Komple kumaş kaplı, ferforje (desenli demir), ahşap vb. bir çok seçenek mevcuttur. Komple kumaş kaplı olan modeller fazla temizlik gerektirmeyen odaya şıklık ferahlık katan bir tercih olabilir. Demir aksamlı olanlar da daha nostaljik bir hava katabilir odanıza ancak temizliği biraz zaman aldığından belki çalışan bayanların tercihlerinin dışında olmasında yarar olabilir. Ahşap bence odanıza biraz daha huzur katan bir seçim olacaktır. Sıcak huzur dolu bir yatak odası için ahşap seçimler kesinlikle daha doğru ve yerinde bir seçim olacaktır.
  sade ve şık yatak başlığı
  sade ve şık yatak başlığı
 6. Son olarak aksesuarlar tamamen bütçemizin el verdiğince zevkimize uygun şeyleri odamızla birleştirebilir şıklık katabiliriz. Bir köşe lambası, bir duvar lambası, sade detaylı bir avize,, ufak romantik bir tablo yada eşinizle beraber çekindiğiniz güzel bir resim  vb. ufak dokunuşlarla odamızı tamamlayabiliriz.  Belki bir boy aynası odamızı daha geniş ve aydınlık göstermekte bizlere yardımcı olacaktır. Halı günümüzde çok tercih edilmese de bence ufak da olsa mutlaka odaya bir hareket katacaktır. Tercih yine bütçemize ve kendi zevkimize göre şekil alacaktır. Her şeyden biraz olması değil kendinizden bir şeyler olması her zaman önceliğiniz olsun.
BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.