Anasayfa / Ev Dekorasyon / Doğru Mutfak Düzenlemesi Nasıl Olmalıdır?
şık mutfak modeli
şık mutfak modeli

Doğru Mutfak Düzenlemesi Nasıl Olmalıdır?

Çoğunlukla kadınların en fazla zaman harcadıkları kullanım alanı şüphesiz mutfaktır. Peki doğru tercihleri neye göre yapmalıyız? Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz mutfağımız nasıl olmalı?

Kullanışlı Bir Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Doğru tercihi yapabilmek için öncelikle mutfağımızın konumunu göz önüne getirmeliyiz. Daha sonra şu detaylara dikkat ederek doğru seçimleri yapabiliriz.

  • Mutfağımızın olduğu alanın genişiliği,
  • Mutfağımızın kullanım alanı,
  • Yeterli ışık olup olmadığı,
  • Mutfak tezgahımızın kullanım alanı,
  • Doğru ocak seçimi,
  • Doğru mutfak dolabı seçimi,
  • Ferah bir ortam için az ama kullanacağımız aksesuarların seçimi,
  • Mutfak tezgahında sürekli kullanılmayan fazlalıkların olmaması,
  • Mutfak masasının ve sandalyelerinin doğru boyutlarda seçimi,
  • Komple renk tonu seçimi,

Yukarıdaki detayların dışında mutlaka ortama göre değişiklik gösterecek bir takım detaylar daha eklenebilir. Örneğin günümüzde bir çok ev salonuyla iç içe olan mutfaklarla dolu. Böyle bir mutfağı kullanışlı hale getirmek biraz daha özveri gerektirir. Sürekli oturduğunuz misafirlerinizi ağırladığınız ortamda aynı zamanda yemek yapıp, orada yemeklerinizi yiyeceksiniz. İnsanları rahatsız edecek kokuları gizlemeye uğraşacak, yemek hazırlanırken oluşabilecek dağınıklıkları sürekli toparlama zahmetine gireceksiniz. Bu tip mutfaklar ilk başta ne güzel hem işimi yapar hem de misafirimle yada ailemle de vakit geçiririm diye düşünseniz de kesinlikle en zoru ve kullanımı zor olanı bu tip mutfaklardır.

mutaf dolabı ledli
mutaf dolabı ledli

Mutfak dolaplarını seçerken öncelikle dolap içlerinin düzenine boyutlarına bakmalısınız. Büyük bardaklarınızın sığıp sığamayacağını hesap etmelisiniz. Tabaklarınızı yerleştirebilecek kadar iç genişliğe sahip mi diye bakmalısınız. Kapak sayısı kullanımınıza göre değişiklik gösterecektir mutlaka. Süspansiyonlu kapaklar günümüzde kullanılmakta  ve oldukça rahattır kullanımı. Açtığınız kapağı kapatmak için ayrı bir zaman harcamanızı gerektirmiyor.  Sonrasında doğru renk seçimini yapmalısınız. Bunların dışında mutfak dolaplarınızın tavan kısmına spot veya led döşetirseniz oldukça şık olacaktır.

Kullanım alanımız geniş ise seçeceğimiz tüm mutfak gereçlerini ihtiyacımızı en iyi şekilde karşılayacak tercihlerden yana kullanmalıyız. Geniş bir yemek masası kim istemez. Sunumunuzu en iyi şekilde yapabilir misafirlerinize daha rahat bir yemek verebilirsiniz. Sandalye seçimi de aynı masa gibi daha rahat konforlu geniş seçilebilir. Yerimiz dar ise seçimlerimizi örneğin bir köşe takımı seçerek yapabiliriz oldukça şık bir duruşu var ve yerde kaplamamakta. Masası sediri oldukça kişide alabiliyor Aşağı yukarı 750,00 TL ile 2.000 TL arasında değişen fiyatlarıyla herkesin kesesine uygun ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler bulmak mümkündür. Bunu bile koyacak yerimizin olmadığını farz edelim o zaman daha uygun maliyetlerle duvara montalanabilir aç- kapa şeklinde kullanılabilecek bir duvar masası oluşturularak önüne bir kaç sandalye atarak hem şık bir görüntü hemde ihtiyacımızı karşılayacak bir dizayn yapabiliriz.

mutfak masası
Dar alanlara uygun mutfak masası

Evinizin girişinde kapınızı açtığınızda mutfak hemen bu alanda ise kendinize güzel bir enerji vermesi açısından öncelikle alanı ferah renkleri kullanarak içi açıcı hale getirmelisiniz. Sonrasında girişi daraltmayacak seçimler yapmalıyız. Masanız, sandalyeniz, halınız ve diğer tüm aksesuarlar özenle seçilmeli. Olmazsa olmazların dışında mecburmuşsunuz gibi olması gerekenler listenizi kabarık tutmayın. İhtiyacınızı karşılayacak kadar yeterli şeyler kullanarak ferah bir ortam hazırlayın derim. Kapınızı açıp evinize ilk adımı attığınızda ruhunuz karararak istemeyerek girmeyin evinize. Renkli seçimler yaparak hareket katabilirsiniz mutfağınıza. Sizi gülümsetecek seçimleri yapın. Bir başkasında olan şeyler sizde de olmak zorunda değil farklı farklı olmaktan korkmayın.

musluk
mutfak musluğu

Mutfakta kadınların en çok zorlandığı bulaşık yıkarken tencere, tepsi, sini gibi malzemelerin yıkanmasında çekilen eziyet. Birde musluğunuz kısa boylu ve hareketsiz ise bu iş daha da eziyetli bir hal almakta. En doğru seçim yüksek hareketli bir musluk seçimidir. Sağa, sola, aşağı, yukarı hareketli olması işimizi kolaylaştıracaktır. Çok büyük bütçe de gerekmemekte. Bu tip musluklar ortalama 55,00 TL ile 450,00 TL arasında değişmektedir. Her  keseye uygun ürün bulabiliriz.

Mutfak tezgahı seçiminde neye dikkat etmeliyiz. Önce bütçemize tabi ki. Gücümüz neye yetiyorsa onların içinden bize hitap eden en kullanışlısını seçmeliyiz. Komple metal bir tezgah çok şık durmayacaktır. Fakat musluk kısmı metal olması uzun süre kullanım açısından oldukça iyi bir seçim olacaktır. Işık açısından az olan mutfaklar için simli tezgahlar tercih edilirse mutfağınıza bir ferahlık huzur hissi sunacaktır. Musluğunuzun konumunu iyi ayarlamalısınız. Tam ortada bir musluk doğru bir tercih olabilir. Bir tarafına ocağınızı monte ettirebilir diğer tarafı çalışacağınız alan olarak ayarlayabilirsiniz.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.