Anasayfa / Ev Dekorasyon / Salonumu En Uygun Fiyata Nasıl Şık Hale Getirebilirim?
Salonumu En Uygun Fiyata Nasıl Şık Hale Getirebilirim?
Salonumu En Uygun Fiyata Nasıl Şık Hale Getirebilirim?

Salonumu En Uygun Fiyata Nasıl Şık Hale Getirebilirim?

Evimizin güzel görünmesini, şık durmasını hepimiz isteriz değil mi? Peki bunu ufak bütçelerle nasıl yapabiliriz. Herkes kendi kesesine göre hareket edeceğinden kimsenin evi bir diğerinin evi gibi olmayacaktır. Onda bunu gördüm çok şıktı ben de alsam, bunu herhalde hepimiz söylemişizdir. Şunu göz ardı ediyoruz: O kişinin evinde duran bizim evimiz de nasıl duracak? Uyum sağlar mı, sağlamaz mı, diğer eşyalarla sırıtır mı? İşte bu tarz ufak detaylarla kendi dünyamızı kendimiz en istenilen şekilde dizayn edebiliriz. Mutlaka bu işin uzmanlarına danışılarak belki daha verimli bir sonuç alınabilir ama bunun için de ayrı bir bütçe ayıramıyorsak iş başa düşer. Her zaman her şey para değil tabi ki ! Bazen kişi, kendi elleriyle, kendi dokunuşlarıyla hayatının büyük bölümünü geçireceği alanı oluşturmak isteyebilir. Belki kendinden bir takım şeyler katmak isteyecektir.

Kendi Zevkimize ve Bütçemize  Göre En Uygun Fiyata En Güzel Nasıl Döşeriz Evimizi ?

Öncelikle evinizin konumu önemlidir eşya ve mobilya seçiminde. Işık açısı, odanın genişliği, camların boyutu, odaya giren ışık miktarı, tavan yüksekliği, duvarların ölçüsü ve bunun gibi bir çok detay evinizin dekorasyonunda  önemli etkendir. Şık ama uygun fiyata mal ederek güzel bir ortam istiyorsunuz peki bunu nasıl yaparız?

İlk Dikkat Edilmesi Gereken Hususlardan Birisi:

  • Odamızın Ne Kadar Işık Alıyor ?

Doğru seçimleri en baştan başlayarak yapalım ki hatalar hataları ardında getirmesin. Öncelikle herkesin  yapması gereken, dekor  yapılmasını istedikleri odanın ışığına göre badana boya rengi seçimi, yada ferah geniş bir oda ise, duvar kağıdıyla biraz daha şıklık sağlamak için doğru  seçim yapılmalıdır.

Dar dikdörtgen bir odamız var ışık da az alıyor ama duvar kağıdı da istiyoruz olmaz mı? Elbette olur. Duvar kağıdımızı açık tonda sade hatta ufak detaylı veya yeni nesil simli olanlarından  seçersek odamızın var olan  ışığını kullanmaya devam etmiş olur güzel bir başlangıç yapmış oluruz. Sonrasında aydınlatma seçimi bu da tamamen kişinin zevkiyle doğru orantılı olacaktır. Mesela aşırı ışık sevmeyen biri için odaya kocaman bir avize takmak fıldır fıldır ışık saçması  kişiye zevk vermeyecektir ortamda bulunmaktan mutluluk huzur duymayacaktır. Kişi daha hafif ışık kullanmak isterse köşe lambası, masa lambası, duvar lambası (aplik) yada sarı hafif bir ışıklı avize tercih edebilir.

Doğru Oturma Grubu Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelelim oturma grubu seçimine. Uzun dikdörtgen şeklinde bir odaya seçeceğiniz koltuk takımı ile büyük ferah kare bir odaya seçeceğiniz koltuk takımı mutlaka farklı olacaktır. İlk işimiz odamıza uygun mobilya seçimi. Renkler odanın durumuna ve kişinin zevkine göre seçilmelidir. Şimdi hemen hemen bir çok markada her bütçeye uygun mobilya bulunmaktadır. Örneğin şimdilerde bir köşe takımı model ve markaya göre değişiklik gösteriyor tabi ki 1.000 TL ile 5.000 Tl arasında satılmakta. Bütçemize ve odamıza uygun olan seçime bu fiyat aralığında ulaşabiliriz. Aralarından bize kendimizi en iyi hissettiren ve huzur verenini seçmeliyiz. Mobilyamız da tamamsa geriye ufak detaylar kalıyor.

perde
Uygun Fiyata Şık ve Doğru Perde Seçimi

Perde Seçiminde  Nelere Dikkat Edilir?

Perde seçimi. Şahsen ben kendi evimde misafir odamda perde konusunda mecburi bir seçim yaptım. Belki sizlerde benimle aynı sorunu yaşayabilirsiniz, seçimlerinizin önüne olmak zorunda olanlar geçebilir. Çatı katı bir evde eğimli bir tavanda stor kullanamayacağımdan düz bir perde seçmek mecburiyetinde kaldım. İçime sindi mi maalesef ama kötü bir seçimde yapmadım perdem konusunda en uygun fiyata benim gözüme güzel görüleni seçtim. Odanın üç tarafı da kocaman camlarla kaplı bir oda ama ışık perdeden epey hissediliyor yazın rahatsız edebiliyor fazla ışık ve güneş. Yani bu odam için doğru olmayan ama mecburi bir seçim yaptım. Aynı durumda sizlerde kalabilirsiniz. Emin olun hayatın sonu değil ve mutluluğunuza engel bir durumda değil sadece mecburi seçim deyip geçebilmelisiniz.

Odam İçin En Uygun Halı Hangisi?

Gelelim halı seçimine. İlk yapmanız gereken odanızın duvarlarının rengi yada duvar kağıdı seçimini göz önüne almanız. Daha sonrasında koltuk takımında seçtiğiniz renk gelmeli aklınıza. Bunları göz önüne alarak halınızı seçmelisiniz. Zeminin durumuna göre halınızın boyutunu ayarlayabilirsiniz. Zemin iyi durumda ise halıyı büyük alıp alanı dar göstermek yerine ufak bir orta halısı seçilerek daha ferah bir oda sahibi olabilirsiniz. Zemin eğer deforme olmuş durumdaysa bütçe yenilemeye müsait değilse olduğu gibi kullanarak halımızın seçimini belki bir tık büyük yapabiliriz. Hareketli renkli duvar kağıdı, renkli koltuk takımı seçip halıyı da renkli kullanmak göz zevkini bozacak, dağınık karmaşık bir alan oluşturacak ve bu alan size pek huzurlu gelmeyecektir. Bir yerde renk ve hareket kullanıldıysa diğer bir tarafta sadelik ön planda olup mevcut şıklık devam ettirilmelidir. Yani halımızın seçimini de diğer eşyalarımız düşünerek gerçekleştirmeliyiz.

Daha Şık Bir Oda İçin Ne Gibi Aksesuar Seçmeliyiz?

En son olarak dekoratif obje seçimi kaldı. Şart mıdır? Zevk meselesi ama bana göre düz bir pasta mı daha göz alıcı ve mutluluk verici yoksa ufak detaylar serpilmiş şık ve sade bir pasta mı diye sorarsanız tabi ki ikincisi tercihim olacaktır. Odanızda kocaman boş bir duvar alanı var güzel bir tablo, ayna veya size ait anılarla dolu resimlerle canlandırılabilir. Bunların yanı sıra ufak dekoratif raf da tercih edebilirsiniz. Minik maliyetlerle bu rafları kendiniz de yapabilirsiniz. İki adet eşit ölçülerde sunta tarzı bir malzemeyi birbirine raf olacak şekilde yapıştırdığımızda duvar montaj vidalı aparatlarla kurulumu kolayca yapıp istediğimiz şekilde kullanabiliriz.  Mevcut odanız eğer ışık açısından az ise bence seçim güzel bir aynadan yana olmalıdır. Odaya daha da hareket katmak istiyorum derseniz kullanacağınız bir orta sehpanın üstüne koyacağınız bir vazo ve çiçek.

orta sehpa

 

Bir orta sehpa maliyeti aşağı yukarı 150,00 TL ile 1.500 Tl arasında değişmektedir. Seçimlerimizi yine zevk ve keseye göre ayarlayabiliriz. Çoğu mobilya satış noktalarında bir oturma grubu satın aldıysanız bir orta sehpa hediye alabilirsiniz. Ben şahsen öyle yapmıştım. Minik dokunuşlarla şıklık katmak bizlerin elinde abartıya kaçmadan az ve öz nesneler kullanarak odamızı huzurlu, şık ve güzel bir ortama dönüştürebiliriz.

Her zaman arkasında durduğum bir şey vardır sizlerle paylaşmak isterim. Sade ve az olan her şey huzur verir insana. Bu düşünceyle yola çıkarsanız hem maliyet açısından karda olursunuz, hemde kullanma alanınızı boşu boşuna kullanıma kapatmamış olursunuz.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.