Anasayfa / Ev Dekorasyon / Çocuk Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
sade çocuk odası
sade çocuk odası

Çocuk Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her şeyden önce çocuğunuza güvenli bir oda hazırlamalısınız. Bunu nasıl yaparız? Benim gibi aşırı kuruntulu, takıntılı biriyseniz çok çok ince eleyip sık dokuyacaksınız demektir. İşiniz zor. Ama imkansız değil. Evet güvenli bir çocuk odası hazırlamak sıfır riskli olacak değil ama en güvenli şekliyle şık bir oda yapabiliriz.

Doğru Çocuk Odası Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle odamızı en temiz hale getireceğiz. Buna güzel temiz bir badana ile başlamalıyız. Ben şahsen duvar kağıdı çok tercih etmem çünkü duvar kağıdı sanki odaya giriş çıkış yapacak havasını engelliyor gibi geliyor. Az miktarda da olsa duvarlar hava alır ve bu odanın hava akışını az miktarda da olsa sağlar. Belki bir tarafını duvar kağıdı diğer tarafını badanalı olarak dizayn edebilirsiniz. Bu doğru bir tercih olacaktır. Tamamen hava girişini kapatmanın doğru bir tercih olduğunu düşünmüyorum. Doğru seçimler yaparak duvarlarımızı boyadık kapladık hava giriş çıkışını sağlıklı bir şekilde sağladık. Renk seçimini tamamen sizin zevkiniz belirleyecektir.  Kız çocuklar için pembe, erkek çocuklar için mavi tercih edilir. Bu aslında klişeleşti ama vazgeçilmez tercihler arasındadır cinsiyete göre renk seçimi. Tercihinizi bu renklerde yaptığınızda mobilya rengi seçiminde seçeceğiniz duvar rengine uygun tercih yapmanız gerekecek. Sade renkler tercih ederseniz duvar rengi seçiminde mobilya rengi seçiminiz bir o kadar renkli olabilir. Duvarda kullanacağınız renk seçimi ne olursa olsun açık tonda olmalı ki her aksesuara da uygun durmalıdır.

Gelelim zemin seçimine. Doğru zemin ahşap olandır. Fayans, mermer vb. havayı kurutacak soğuk bir zemin oluşturacak seçimlerden uzak durmalıyız. Aynı zamanda halı filex hiç doğru bir seçim olmayacaktır. Aşırı toz ve mikrop bulaşacağı bakteri oluşturacağı unutulmamalıdır. Ne kadar yıkasanız silseniz de içinde oluşacak bakterileri tam anlamıyla yok edemeyeceksiniz.

çocuk odası
çocuk odası

Odamız duvar ve zemin açısından tam anlamıyla hazır. Şimdi doğru mobilya seçimi ve doğru yerleşim yapma zamanı. Çocuğunuzun yaşına uygun zevkinize hitap eden renklerde seçim yapmalısınız. Önce huzur veren renkleri tercih etmelisiniz aynı zamanda duvarda kullandığınız renk tonlarına da uygun seçim yapmalısınız.

Uygun ve güvenilir yerlerden alınacak mobilyaları seçtikten sonra en önemlisi doğru şekilde kurmak montajını düzgün yaptırmak. Şu konuda uyarmak isterim yaşa göre mobilya seçerken yatak korulamarına dikkat etmeliyiz. Ben araları boşluklu mobilya tercih edilmesinden yana değilim yani kafes modeli. Allah korusun kötü kazalara ortam gibi. Düz duvar şeklinde tercih yapılabilir. Daha korumalı gibi geliyor bana. Yüksekliğini de yine çocuğunuzun yaşına göre tercih etmelisiniz. Tırmanıp düşmesine olanak vermeyecek tercihler yapılmalı. Dolap seçerken de sizin kullanacağınız yaştaysa eğer çocuğunuz sizin kullanımınıza uygun bir seçimden yana olmalısınız. Çocuğunuz kendisi kullanacak yaşta ise onun kullanım şekline göre tercih yapmalısınız. Giysilerini asıyorsa asılacak kısmının yoğun olduğu giysilerini katlayarak kullanmayı seviyorsa rafları yoğun olan bir dolap tercih etmelisiniz. Ben çok yüksek dolapları kullanmaktan yana değilim çocuk için. Kısa geniz dolpalar tercih etmek daha uygun olacaktır. Uzun dolaplar üstlerine belki bir takım fazlalıkları koyup kaldırmakta iyi gibi görünse de çocuğunuz uzanıp düşürüp kendini yaralayabilir. Bu yüzden kısa boylu dolap doğru tercih olacaktır.

çocuk odası halısı
çocuk odası halısı

Doğru çocuk odası halısı seçimini nasıl yaparsınız. Çocuğunuz etrafındaki şeyleri keşif etme yaşındaysa renkli ilgisini çeken figürlerin olduğu bir halı seçmeniz sağlıklı gelişimi açısından uygun olacaktır. Düz renk halılar gelişme çağındaki çocuklar için daha uygun olacaktır. Öğrenmeye başlamış çocuklar için sayıları barındıran renkleri canlı halı seçimi de yapabilirsiniz. Eğitici öğretici halılar seçmek her zaman çocuk gelişimi için en uygunudur. Odanız ve mobilyanız sade renklerde ise odaya değişik bir hava katacaktır.

Odanın ışık sistemi nasıl olmalı?

Çocuk odaları yaşa göre aydınlatılmalıdır. Bebekler için aşırı ışık doğru bir seçim olmayacaktır. Bebeğin gözünü yormayan hafif bir ışık kullanılmalı. Masa lambaları bile yeterli gelecektir. Okul çağındaki ve yürümeye başlamış çocuklar için bireylerin kullandığı kadar aydınlık uygun olacaktır.

Çocuk odası Dekoratif Obje Seçimi

Yine her seçimde olduğu gibi çocuğunuzun yaşını dikkate alarak seçim yapmalısınız. Bebekler için ilgilerini çekecek ışıklı, hareketli duvar süsleri objeler hem odaya renk katacak hem de çocuğunuzun dikkatini çekerek algısını geliştirecektir. Çocuğunuzun yaşı öğrenmeye açık olduğu yaşta ise, etrafı bebeklerle doldurmaktansa çeşitli oyunlarla doldurularak sağlıklı zaman geçirmesini sağlayacak güzel bir ortam hazırlamış olursunuz.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.