Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Günlük Yaşam / Saatler niçin ileri-geri alınır?
yaz ve kış saati uygulaması
yaz ve kış saati uygulaması

Saatler niçin ileri-geri alınır?

Birinci dünya savaşı boyunca çoğu ülkenin uyguladığı saatleri ileri geri alma işlemi günümüze kadar süre gelmiş ve çoğu ülke uygulamıştır. Ülkemizde yasa gereği sona erdirilen uygulama çoğu  vatandaş tarafından tepki aldı. Bunun en büyük sebebi kış aylarında gerek işe giden velilerin ve gerekse okula giden öğrencilerin daha gün ağarmadan karanlıkta yollara düşüyor olması ve bazı bölgelerde bu durumun kişisel güvenlik konusunda sakıncalar doğurmasıydı. 2016 yılında bakanlar kurulu kararıyla sona erdirilen uygulama geçtiğimiz kış büyük sıkıntılar doğurunca bu yıl yüksek mahkeme tarafından bozulan kararla yeniden uygulanmaya başlayacaktır. Böylece önümüzdeki ay sonunda saatler yine ileri alınarak uygulamaya başlanacaktır. Mart ayında da tekrar geri alınarak yaz ve kış saati uygulamaları tekrar başlamış olacak.

Saatler neden dönemsel olarak ayarlanır?

Bu aslında çoğu insanın kafasını karıştıran bir uygulamadır. En basit şekli ile anlatmak gerekirse saatler yılın belirli zamanlarında yani gün dönümlerinde ülke ekonomisine fayda sağlaması amacıyla ileri yada geri alınır. Peki nasıl ekonomiye katkı sağlıyor derseniz şöyleki; kışın saat 8 de işte olması gereken kullanıcı bulunduğu ile göre değişken saatlerde evden çıkar. En yüksek nüfusa sahip İstanbul’u örnek alırsak ortalama ev ile iş arasındaki yolu 40-45 dk süren bir kişi 40 – 45 dakikada kahvaltı hazırlamak hazırlanmak vs için harcayacak olsa 8 de iş yerinde olabilmek için sabah saat 6,5 da kalkması lazım. 07:15 de evden çıktığını varsayarsak hava daha 06:30 ile 07:15 arasındaki bu sürede evdeki tüm işlerini hava henüz karanlık olduğu için en azından banyo, mutfak ve yatak odası lambalarını kullanmış olacak. Böylece üretilen enerji harcanacak. Aynı şekilde akşamda 6 da evde olduğunu varsaydığımızda hava yine kararmış olacağı için erkenden lambaları yakacak. Sadece 13-14 milyon nüfuslu İstanbul için bile bu veriler enerji üretiminde oldukça büyük maliyetler doğuracak. Oysa saatler kışa başlarken 1 saat geri alındığında aslında saat 06:30 iken bize göre 05:30  olmuş olacağından uyumaya devam edip 06:30 da kalktığımızda saat 07:30 olmuş olacağından hava aydınlanmış olacaktır. Böyylece enerji tüketimi düşecektir. Aynı şey akşamları içinde geçerlidir.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Evde çiçek bakmak insanlara zararlı mıdır?

Bilindiği gibi çiçekler her yerde insana mutluluk verir evin ofisin bahçemizin olmazsa olmazlarıdır. Dışarda bakılan …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.