Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Günlük Yaşam / 24 ayar altın ne demektir?

24 ayar altın ne demektir?

Ülkemizde altının saflık derecesinin ölçüsü genel olarak ‘ayar’ kelimesi ile belirtilir, ancak uluslararası piyasada ‘kırat’ kelimesi kullanılır. ‘Kırat’ altın, elmas ve diğer kıymetli taşların ölçümünde kullanılan bir birimdir. Değerli taşları ölçmede kullanılan ‘kırat’ın bir birimi 200 miligrama (0,200 gram) eşittir. Yani 20 gramlık bir elmasınız olduğunu düşünürsek, bu 100 kıratlık bir elmastır.

Doğada bulunan elmasın büyüklüğü genellikle bir santimetrenin altındadır. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kıratlık ‘Cullian’dır. Bu elmastan 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve 100 küçük elmas işlenmiştir.

Altında kullanılan ‘kırat’ veya ülkemizdeki adıyla ‘ayar’ ise altının saflık derecesini gösterir. 24 kırat (ayar) altın, içinde başka hiç bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. 24 ayar saf altın çok yumuşak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. Karıştırılan bu metal oranı altının tümünün 24 de biri ile belirtilir.  Örneğin 24 gramlık bir bileziğin 24’de 18’i altın, 24’de 6’sı da gümüşten yapılmışsa, o bilezik 18 kırat (ayar) altındır. Altının saflık derecesini ölçmede kullanılan bu komik sistem, yaklaşık bin yıl evvelki Almanların Mark isimli bir altın parasından kaynaklanmaktadır. Tamamen saf altından yapılan bu para 4,8 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırata tekabül ediyordu. Sonradan içine başka maddeler karıştırılarak içindeki altın miktarına bağlı olarak kırat (ayar) ölçüsü düşürüldü. Altın beyaz, kırmızı, sarı gibi çeşitli renklerde kullanıcıların beğenisine sunulur. Karıştırıldığı metale görede isim alır. Örneğin Altın, bakır ile karıştırılmışsa ‘kırmızı altın’, gümüş ile karıştırılmışa ‘sarı altın’, nikel veya platin gibi metaller içeriyorsa ‘beyaz altın’ adını alır.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Evde çiçek bakmak insanlara zararlı mıdır?

Bilindiği gibi çiçekler her yerde insana mutluluk verir evin ofisin bahçemizin olmazsa olmazlarıdır. Dışarda bakılan …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.