Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Ekmeğin Üstünde Neden Tek Çizgi Var?

Ekmeğin Üstünde Neden Tek Çizgi Var?

En önemli yiyeceğimiz ekmek. Her sofrada olmazsa olmazımız. Çeşit anlamında bir çok seçenek yaratılan ekmek. Peki yemeklerimizin yanında yediğimiz ana besin kaynaklarımızdan olmazsa olmazımız ekmeğimizin üstünde tek çizgi oluşunun sebebini biliyor muydunuz. yada hiç merak edeniniz oldu mu? Geçenlerde bir yazı okurken önüme düştü ve hikayesi hoşuma gitti. Doğruluğu kanıtlanabilir mi? Bunu bilemiyorum açıkçası ama hikayeyi okuduğumda olabilir mantıklı dedim. Şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Osmanlı devletini ve osmanoğullarını kuran Osman gazinin oğlu Orhan Gazi Bursayı fethettikten sonra Uludağ eteklerindeki fırıncıları denetlemeye çıkmış. Fırıncının birini denetlemeye gitmiş, ilgisini çeken değişik

bir durum ile karşılaşmış. Fırıncıya yaptığı ekmeklerin üzerinde üç adet çizgi görmüş. Ekmeklerin üstünde neden üç çizgi olduğunu sormuş. Fırıncının cevabı şu şekilde olmuş. Biz hıristiyanız. Yediğimiz ekmek Tanrı, oğul, kutsal ruhu  hatırlatsın diye demiş. Orhan gazi bu durumdan oldukça etkilenmiş. Orhan gazi bu durumdan o kadar etkilenmiş ki! Bundan böyle bütün müslüman fırıncıların Allahtan başka ilah olmadığına işaret etmek için ekmek üzerine bir çizgi çekilmesini emretmiş. O günden itibaren müslümanların ekmeğinin üstünde tek çizgi  oluşu tevhidi haykırış olarak değerlendirilir.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden herşeyin Barkodu var Barkod ne işe yarar?

Günümüzde neredeyse aldığımız herşey de barkod mevcut. Peki neden herşey Barkodlanıyor, Barkod neden kullanılıyor ve …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.