Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Neden herşeyin Barkodu var Barkod ne işe yarar?

Neden herşeyin Barkodu var Barkod ne işe yarar?

Günümüzde neredeyse aldığımız herşey de barkod mevcut. Peki neden herşey Barkodlanıyor, Barkod neden kullanılıyor ve ne iş yarıyor?

Barkod hemen hemen her ürünün üzerinde mevcuttur peki neye benziyor. Barkod ürünlerin hızlıca tanınması için ürünün üzerine basılan bir nevi etikettir. Örneğin bir giysi mağazasındayız bir ürün aldık kasiyer ürünü eline aldı ve kasanın üzerinde bulunan aynalı bir cihazın önüne okuttu anında ekranda ürünün özellikleri, mesela bedeni fiyatı stok bilgisi bu bilgilere ulaşılabilmektedir. Eskiden bakkallarda olduğu gibi ürünlerin üzerlerine tek tek faturalarından bakıp satış fiyatı belirleyerek etiket basmakla uğraşılırdı şimdi ise ürün çıkışı yazıldığı anda her bir ürün için bir barkod tanıtılarak kısa sürede bilgilere ulaşıp insanlara hızlı bir şekilde hizmet verilebilmektedir.

Her ürün farklı barkod numaralarıyla tanıtılır. Barkod’un anlamını inceleyelim. Bar çizgili şeritli anlamına gelmektedir. Kod ise; bir bilgiye ulaşılabilmesi için simgedir. Yani barkod çizgileri şeritleri olan simge anlamına gelmektedir. Barkod yapısı itibariyle görüntüsü çubuk çubuk çizgilerden ve rakamlardan oluşmaktadır. Her ürünün üzerinde farkı rakamlar mevcuttur ve ürünler bu farklı numaralarla hızlıca tanıtılıp sonrasında hertürlü bilgiye kolayca erişilebilmesini sağlamaktadır. Barkod hemen hemen heryerde kullanılan bir sistemdir.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şarkı söyleyerek bir bardak nasıl kırılır?

Şarkı söyleyerek cam ve camla oluşturulan nesneler kırılabilir mi? Kırılabilir? Peki nasıl? Öncelikle şarkının ses …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.