Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Tellere konan kuşlar neden çarpılmazlar?

Tellere konan kuşlar neden çarpılmazlar?

İnsanların dokundukları anda voltajın şiddetine göre gerek zangır zangır titrediği ve gerekse hayatlarını kaybettikleri binlerce volt elektrik taşıyan elektrik tellerine konan kuşlar nasıl oluyor da çarpılmıyorlar? Çünkü devreyi tamamlatmazlar. Elektriğin, elektronların komşu atomlara çarpıp onları titreştirmesi ile iletilen bir enerji olduğunu hepimiz biliyoruz.

Elektiği üreten tüm aygıtlarda kablonun içindeki iki telden biri ile çıkan akım, gerek lambayı yakıp gerekse bir motoru çalıştırıp görevini yaptıktan sonra diğer telden geri döner. Bu şekilde devre tamamlanmış olur. Elektrik akımı direnci sevmez. Eve dönmek için daima en kısa ve kolay yolu tercih eder. Bir su birikintisi içinde iseniz ve elektrikli bir tele dokunursanız, akım telden en kolay yol olan vücudunuza girer, oradan da son derece iletken olan su birikintisine geçerek, topraktan eve döner. Böylece vücudunuzu toprağa ulaşmak için bir kablo gibi kullanır.

Canlıların vücudu bir kablo gibi elektiğin geçişine karşı tepki olarak aynı elektrik kabloları gibi ısınır. Elektrik toprağa ne kadar hızlı ulaşabilecek yükseklikte bir voltaj değerine sahipse üzerinden geçtiği kablo yada canlı o derece aşırı ısınır ve yanma meydana gelir. Elektrik çarpması sonucu küle dönmek kavramı buradan gelir.

Elektrik telleri üzerine konan kuşların toprakla alakaları yoktur. Onlar elektriğin evine dönmesi için bir kısa yol yaratmazlar. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltaj taşıyan, çıplak elektrik telleri üzerinde durabilirler. Eğer kuş kazara elektrik tellerini taşıyan direğe temas ederse, elektrik akımı kuşun gövdesi ve direk yolu ile toprağa geçer ve kuş ölür. Yüksek enerji hatlarının direklerinde oturan kuşların telleri gagalama alışkanlıkları vardır.

Bir zamanlar Almanya’da bu şekilde kuş ölümleri o kadar arttı ki, direkler ve destekler topraktan izole edilerek kuşlar ölümden kurtarıldı.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden herşeyin Barkodu var Barkod ne işe yarar?

Günümüzde neredeyse aldığımız herşey de barkod mevcut. Peki neden herşey Barkodlanıyor, Barkod neden kullanılıyor ve …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.