Anasayfa / Enteresan Bilgiler / Şarkı söyleyerek bir bardak nasıl kırılır?

Şarkı söyleyerek bir bardak nasıl kırılır?

Şarkı söyleyerek cam ve camla oluşturulan nesneler kırılabilir mi? Kırılabilir? Peki nasıl?

Öncelikle şarkının ses düzeyi frekansı ve enstroman seçimi bu işlemin gerçekleşmesi için önemli detaydır. Şarkı Müzik enstroman nota bize ses verir her bir ses belirli frekansla dalgalanarak titreşim oluşturur bu titreşimin seviyesi de istenilene ulaşılacak bir yol dizisidir.

Nasıl ki bir telefonun titreşimi bizi uyarırsa ses dalgaları müzik de çevresindeki nesneleri harekete geçirir. Bahsettiğim gibi örneğin bir cam bardak bu bardağı seçilen bir şarkıyla kırmaya çalışacağız peki nasıl? Yüksek ses buna bağlı yüksek dozda titreşim frekans dalgalar sesin çevresine yaydığı basınç ve bum bardak kırılır.

Aslına bakarsanız kolay gibi görünüyor fakat bu olayı gerçekleştirmek sanıldığı kadar basit değildir. Teori kısmı bu şekildedir ama işlem deney boyutuna geldiğinde her şey ince ince hesaplanmalıdır. Bardağın olduğu ortamın ısısından tutun basıncı, bulunduğu odanın eni boyu yüksekliği, nemi bardağın yapımında kullanılan camın özelliği, müziğin seçilen tonu bası her bir özellik bu olayın gerçekleşebilmesinde önemli bir detaydır.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden herşeyin Barkodu var Barkod ne işe yarar?

Günümüzde neredeyse aldığımız herşey de barkod mevcut. Peki neden herşey Barkodlanıyor, Barkod neden kullanılıyor ve …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.