Anasayfa / Enteresan Bilgiler / İnsan / Neden gıdıklanırız?

Neden gıdıklanırız?

Gıdıklanmak rahatsız edici olduğu kadar eğlendiricidir de aslında. Başkaları tarafından, hatta bazen dokunulmadan gıdıklanır, ama kendi kendimizi gıdıklayamayız. Bazıları gıdıklanmaya karşı çok duyarlıyken bazıları etkilenmez bile. Bir insan gıdıklandığında, derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifçikleri harekete geçer. Özellikle tüyle okşama, böcek yürümesi gibi olaylara hassas olan bu lifçikler, beyne sinyalleri  gönderirler. Ancak araştırmacılar bu sinyallerin beyinde nereye kaydedildiğinden emin değiller. Beyinin gıdıklanmaya karşı tepkisi, kaşınmaya olan tepkisi gibi, istemsiz yapılan bir tepkidir. Gıdıklama ile kan basıncı artarken, nabız ve kalp atışı hızlanır, beynin uyanıklığı fazlalaşır.

Gıdıklanmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik yanı da vardır. Gıdıklanma başlangıçta zevkli olabilse de sürdürüldüğünde korku ve paniğe dönüşebilir. İnsanların en çok  gıdıklandıkları yerler, ayak altı, avuç içi ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Bunun nedeni, buraların çok hassas bölgeler olmalarıdır. İnsan beyni vücuda gelen uyarılarda hangisinin insanın kendisinden, hangisinin dışarıdan geldiğini ayırt eder ve ona göre tepki verir. Örneğin, elimizin yanması gibi acil refleks gerektiren uyarılara öncelik verir.

Bu nedenle bir başkası tarafından gıdıklandığımız da reaksiyon gösteririz ama kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyin bu noktalardaki hassasiyeti azalttığından gıdıklanamayız.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deniz de yada Havuzda suyun altında neden bulanık görürüz?

Denize yada havuza daldığımızda altta gözlerimizi açarak ilerlediğimizde bulanık görmeye başlarız belirli bir müddet zaman …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.