Anasayfa / Enteresan Bilgiler / İnsan / Neden Sarhoş Oluruz?

Neden Sarhoş Oluruz?

Daha alınan ilk yudumla birlikte alkol ağız ve yemek borusu ile temas eden alkol ciddi oranda kana karışabileceği ilk durak olan mideye ulaşır. Ardından ise kana karışma oranının en yksek olduğu ince bağırsağa geçer. Büyük kısmı ince bağırsakta kana karışan alkol kanın sulanmasına ve akışkanlığının artmasına sebep olur.

Sonrasında kana karışmış olan alkol merkezi sinir sistemini hızlı bir şekilde etkiler. Kan sayesinde beyne ulaşan alkol sinir hücrelerini etkileyerek vücuttaki mesaj iletimini yavaşlatır. İçmeye devam edilmesi durumunda vücuttaki oranı gitgide artan alkol beyindeki görme, denge, konuşma ve muhakeme ile ilgili sinir merkezlerini olumsuz yönde etkilemeye başlar.

Bu sırada alkolün vücuttaki bu baskılayıcı etkilerini yenebilmek amacıyla vücut savunmaya geçerek kalp kasını zorlayıp ve nabız artışına sebep olur. İçmeye devam edilmesi ile yavaş yavaş şuur kaybı meydana gelecektir. Olaki alkol alınması bırakılmayıp içmeye devam edilmesi durumunda kandaki alkol oranı hızla artacağından alkol zehirlenmesi seviyesine ulaşılabilecektir. Bu durumda solunum yetmezliğinden kaynaklı ölüm kaçınılmaz olacaktır.

Alkolün vücutta yakılması oldukça yavaş gerçekleşir. 100 gram saf alkol insan vücudunda yaklaşık olarak 10 saatte yakılır. Karaciğerin yaktığı her 1 gram alkol için yaklaşık 7.1 kilokalori açığa çıkar. Yapılan araştırmalara göre Amerika’da insanlar kalori ihtiyacının yüzde 10’unu alkolden karşılamaktadır. Alkoliklerde bu oran yüzde 50 olup ciddi beslenme bozukluklarının görülmesine sebep olmaktadır. Alkol karaciğer yetmezliğine sebep olmakla kalmayıp kalp hastalığı ve kanser riskininde artmasına sebep olmaktadır. Beyinde hücre kaybına yol açan alkol, uzun süre kullanımda beyin hücrelerindeki dejenerasyonun artmasına sebep olur, psikiyatrik bozuklukların başlamasına sebep olur.

Ancak alkolün en büyük etkisi tabiki sağlığı bozmasıdır. Ancak atasözünde de söylenildiği gibi “Şişede durduğu gibi durmaz”. Bu sebeptendir ki aileleri ve arkadaşlıkları parçalar, hapishane ve hastaneleri doldurur.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renkler hayatımızı etkiler mi?

Renklerin insan hayatın da olumu olumsuz etkileri var mıdır? Yaşam alanlarımızda kullandığımız duvar,duvar kağıtları ve …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.