Anasayfa / Enteresan Bilgiler / İnsan / Neden Hıçkırırız Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz?
Neden Hıçkırırız Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz?
Neden Hıçkırırız Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz?

Neden Hıçkırırız Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz?

İnsan anatomisi gereği kaburgamızın içerisinde birer balon gibidir akciğerlerimiz.  Her nefes alışımızda bu balonların içleri hava doluyor ve bu balonlar şişiyor. Göğsümüzle karnımız arasında akciğerlerimizin alt kısmında bitişik olan büyük bir kas olan diyafram sıkışarak ciğerlerimizin genişlemesini sağlar ve nefes almamıza yardımcı olur. Çabuk çabuk yenilen yemekler sonrası ardından yutkunarak arada oluşturulan hava ciğerlere kaçar ve hıçkırık oluşur. Bu netice sonrasında yediğimiz yuttuğumuz besinlerle beraber bu hava sindirim sistemimize inene kadar bizi hıçkırık tutar ve bu çok rahatsız edici bir boyut alabilir.

Peki hıçkırıktan nasıl kurtuluruz?

Hıçkırıktan kurtulmanın nesillerden nesile gelen bir çok çözümü mevcut. Bir çoğu işe yarayabiliyor. Tecrübeyle sabitlenenleri var. Mesela, nefesini tut hıçkırık geçer. Biraz uğraş sonrasında belki işe yarayabilir. Kişiyi korkutarak hıçkırığının durması sağlanabiliyor, işe yarar mı yaradığı anlara birebir şahit olmuşluğum var. En güzel ve en kesin çözüm yine tecrübe edilmiş şey ağzınızın o an ki tadını değiştirmek. Mesela bir damla limon kesinlikle iş görüyor ve hıçkırık saniyeler sonra kesiliyor. Bir diğer çözüm işaret parmağınızla baş parmağınızın olduğu avuç içine baskı uygulamak. Bir poşetle nefes alıp vermek daha bir çok öneri mevcuttur.

Bu çözüm yöntemleri tabi ki bilimsel değildir. Sadece tecrübeler neticesinde alınan sonuçlardır. Mutlaka tıbbi açıklamalarında mantıklı olan tarafları vardır.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renkler hayatımızı etkiler mi?

Renklerin insan hayatın da olumu olumsuz etkileri var mıdır? Yaşam alanlarımızda kullandığımız duvar,duvar kağıtları ve …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.