Anasayfa / Anne-Bebek / Bebeğime Hangi Mamayı Vermeliyim?

Bebeğime Hangi Mamayı Vermeliyim?

Anne sütü dünyanın en değerli en eşi bulunmaz nimetidir. Bebeğinizin alabileceği en kaliteli besin anne sütüdür. Anne sütünün yetersiz olduğu yada olmadığı durumlarda mama takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Gönül ister ki yavrularımızı bize bahşedilen en güzel nimetle besleyelim. Ama bazı talihsizlikler, fizyolojik, psikolojik durumlar buna engel olabiliyor. Yada mevcut anne sütünün yetersiz geldiği durumlarda ek besin olarak mama kullanmak durumunda kalıyoruz.

Peki hangi marka mama kullanmalıyız?

Öncelikle mamamızın markası değil içeriği önemlidir. Mama seçerken bebeğimizin fizyolojisine uygun mama seçmeliyiz. Bunu denemeden tespit edemeyeceğimizden doğru mamayı bulmak için bir kaç marka tüketmemizde yarar var. Doğru tespit için içeriği hoşunuza gidenlerden seçip denemelisiniz. Ben Çevremdeki tecrübeli annelerden de fikirler alarak anne sütüne en yakın olan ”Aptamil” marka mama ile başladım. Aptamil marka mamanın bir kaç çeşidi var. Bebeğinizin ayına uygun olanı seçmelisiniz.  Kendi içinde pronutra, conformil, vb. bir kaç çeşidi mevcut. Bunlardan pronutra ile bebeğime mama vermeye başladım. Sezaryen doğum yapan annelerde, göğüsleri büyük olan annelerde ve buna benzer bazı sorunların olduğu durumlarda anne de süt olmayabiliyor yada yetersiz olabiliyor. Bu durumlarda mama kullanmak zorunda kalıyoruz. Evet ben bebeğimi pronutra ile beslemeye başladım. Oğlum inanılmaz huysuzlanıyor ve gaz sorunumuz var. Kabız olan kişinin tuvaletini yapmakta zorlandığı kadar çocuğum gaz çıkartmakta zorlanıyor. Bu bebeğime mamanın yaramadığının göstergelerinden biri. Bir diğer gösterge ise, sık kaka yapması. Bu bebeğe mamanın iyi gelmediğini gösterir. aynı zamanda kusmanın fazla olması da bir diğer  göstergedir. Aptamilden vazgeçip ”sma” marka mamaya başladım. Gaz sancıları huzursuzlukla azaldı. Fakat her mama değişikliğinde yaşanan kabızlık her mama yediğinde kusma sorunuyla tabiki her anne gibi bende yüzleştim. Sonuç olarak ne şartlarda yapılıyor, içerikleri yazıldığı şekilde mi? diye düşünmemek elde değil. Ama güvenip bebeğimizi beslemek durumundayız. Benim bebeğim aptamil marka mamayı uygun ölçekteki şekilde yerken sma marka mamayı isteksiz ve olması gereken dozun altında yedi. Kokusu çok rahatsız edici geldi bana. Tahminen tadı da bebeğime hoş gelmedi. Ama ilgimi çeken içeriğindeki lif. Lif oğlumun gaz ve kabızlık sorununa bir nebze de olsa çözüm sağladı. Daha huzurlu, daha az gazlı olmaya başladı. Uykusunda bağırarak uyanmalarımız vardı gaz sancısı dolayısıyla sma marka mamaya geçeli bu durum yok denecek kadar azaldı. Sadece ölçüsünden az yemesi endişe verdiği için başka marka arayışına geçtim. Similac marka mamaya başladım. Bu mamayı çok istekle yedi. Ölçüsü doğrultusunda. Kokusu da kötü değil. Önemli olan istekle mama yemesi ve bebeğimi beslemesi. Şuan da sma ve similac marka iki mamayı da kullanıyorum. İkisinden biriyle devam edeceğiz. Muhtemelen similac marka mama ile yola devam edeceğiz. Çünkü bebeğim severek yiyor. Mamasını yediğinde rahatça gaz çıkartıyor. Şunu da belirtmek isterim. Gazı en aza indiren biberon seçeneklerimiz var mutlaka onlardan alıp besleyin bebeğinizi işe yaradığını göreceksiniz.

Mama geçişlerinde yaşanan sorunlar nelerdir?

Öncelikle bebeğiniz yemeyi reddedebilir. Korkmayın. Uzun süre aç kaldığında verdiğinizde reddedemeyecek ve yiyecektir. En fazla 3 gün emek vermeniz gerekecek. Kakasını gün aşırı yapacaktır. Uyku düzensizliği yaşanabilir. Beslenme sonrası kusma yaşanabilir. Sma ya geçiş yaptığımda oğlum oluk oluk kustu endişelenmedim diyemem ama bunun mama geçişinden kaynaklı olduğunu olası bir sorun olduğunu düşünerek sakinleştim. 3 gün sonra normale döndü. Her mama sonrası az miktarda kusma yaşandı tabi ki yine. Benim için önemli olan gaz sancısı yaşamamamız. Feci bir sorun çünkü. Biraz sabırla bu bir kaç ufak sıkıntı geçecektir.Hem siz hem de bebeğiniz daha kaliteli vakit geçireceksiniz. Bebeğiniz sevdiği mamayı yediği sürece mutlu, o mutlu olduğu sürece siz mutlusunuz.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (Henüz Hiç Oy Verilmemiş)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebeklerde Pişik Sorunu

Tüm annelerin korkulu rüyalarından biridir pişik. Bebeklerde uzun ağlama krizlerine sebep, acılı, sancılı bir durumdur. …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.