Anasayfa / Anne-Bebek / Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Minicik beden kollarınızda. Mis  gibi sıcacık teni, hassas cildi tutmaktan bile ürkerken bu güzel bedeni banyo yaptırmak nasıl olacak?

Öncelikle ürkmemek gerekiyor. Bebeğinizin bedeni esnek olduğundan güzel ve dikkatli tuttuğunuz sürece sizin istediğiniz şekli alarak size kolaylık sağlanmış olacaktır. Öncelikle bebeğinizi banyo için hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. En başta bebeğinizi banyo yaptıracağınız odanın ısısını ayarlamalısınız. Doğru ısı 24-26 derecedir. Bu ısının altında olmamasına özen gösterelim. Banyo öncesi odanızı bebeğinizin bedeninin üşümemesi için doğru ısıya getirin. Sonrasında bebeğinizin yıkama setini banyo yaptıracağınız odaya getirin. Yıkama setinizin şekline göre banyoya hazırlayın. File vb. gereçleri olan yıkama setlerinde file vb. malzemenin suyla temasına dikkat edin. Suya deymeyen, havada kalan file vb. ürün bebeğinizin üşümesine neden olacaktır. Suyla temas ettirirseniz hem bebeğiniz üşümez

hem de yıkamada size kolaylık sağlar. Özellikle bebeğinizi tek yıkayacaksanız muhteşem bir yardımcıdır file vb. ürünler.Tek elle yıkamanıza yardımcıdır. Suyunuzu ayarlayın. Suyunuz yaklaşık 37 veya 38 derece olmalıdır. Herkesin evinde derece olmayacağından suyun ısı ayarını eski yöntemlerle yapabiliriz. Dirseğinizi suya deydirin. Eğer dirseğiniz ısıya dayanıyorsa yakmıyorsa suyunuz istenen sıcaklıktadır. Bir miktar yıkama setinizin zeminine dökerek bebeğinizin üşümesine engel olup, sıcak suyla temasını sağlamalısınız. Bebeğiniz için seçtiğiniz şampuanınızı hazırlayın. Teni daha çok hassas olduğundan bir kaç ay cildine lif vb. ürünler kullanmanız gerekmeyecektir. Her banyoda şampuan kullanmalı mıyız? Saçları bir kaç gün yıkanmadığında yağlanacağından kullanılmalıdır. Duru suyun çok temizleme özelliği olmadığını düşündüğümden ben bu yöntemi kullanıyorum.  Doğal olarak cildi kuruyacağından bebe yağı veya losyonu ile bebeğinizin cildini nemlendirin. Daha sonra bebeğinizin giyeceği kıyafetleri bezini havlusunu hazırlayın. Havlu iki adet bulundurun. Birini sudan çıktığında kurulamak için kullanın, diğerini bebeğinizi giydirmek için zemin olarak kullanın. Böylece bebeğiniz üşütmeden banyosunu yapacaktır. Önce bedenini yıkayıp durulayın, daha sonra bebeğinizi tek elinizle sırtı size dönük olacak şekilde tutun ve kafasını yıkayın bir damla şampuan yeterli gelecektir. En son komple durulayarak yıkama işlemini bitireceksiniz.

Yeni Doğan Bebeğimi Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Eskilerimiz ne derse doğru der mantığıyla şunu söylemek istiyorum. Bebek suda büyür. Gerçekten de böyle. Bebeğinizi her gün yıkayabilirsiniz. Hiç bir sorun olmayacaktır. Havanın sıcaklığı, bebeğin sağlık durumu göz önüne alınarak gün aşırı da yıkayabilirsiniz. Bu tamamen bebeğinizin durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Peki bebeğinize sabah mı akşam mı banyo ettirmelisiniz?

Bebeğinizin gece daha rahat uyuması için akşam banyo ettirmeniz daha huzur verici olacaktır. Bazı bebekler gaz sancısı çeker, böyle bebekleri huzursuz oldukları zaman sabah akşam fark etmeksizin rahatlaması için banyo yaptırabilirsiniz. Göreceksiniz bebeğiniz hem uzun süre uyuyacak hem de derin ve sağlıklı bir uyku çekecektir.

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (Henüz Hiç Oy Verilmemiş)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebeklerde Pişik Sorunu

Tüm annelerin korkulu rüyalarından biridir pişik. Bebeklerde uzun ağlama krizlerine sebep, acılı, sancılı bir durumdur. …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.