Anasayfa / Anne-Bebek / Bebeklerde Gaz Sorunu Neden Olur, Gaz Sorununa Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sorunu Neden Olur, Gaz Sorununa Ne İyi Gelir

Bebeklerde gaz sorununa nasıl bir çözüm var diye her anne mutlaka bir çok şeye başvurmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde uzun süre gaz problemi yaşanması doğaldır. Bunun nedeni beslenirken yaşanan gaz yani hava kaçmasıdır. Bunun dışında gazlı bir bebek, çok gazı var diye bunun doğuştan gelen bir sorunmuş gibi davranılması ne yazık ki yanlıştır. Doğuştan değil sonradan kişilerin yada bebeğin  istemeden sebebiyet vermesi sonucu olmaktadır. Gerek biberonla, gerek anne göğsüyle beslendiğinde hava kaçırıldığında bebeklerin minik midesi gaz dolmaktadır ve bir numaralı sorun haline gelmektedir. Bebek inanılmaz huzursuz oluyor gaz sorunu yaşıyorsa. Karnı doysa altı da temiz olsa bu hiç bir şey ifade etmiyor bebeğiniz durmadan ağlayacaktır. Ta ki gazı çıkarana kadar. Aynı zamanda vücudunu gergin hale getirecektir. Ayaklarını dizlerine çekecek, yada kendini geriye doğru atıp bas bas bağıracaktır gazlı bebeğiniz.

Peki bebeklerdeki gaza çözüm nedir. Doğru biberon kullanmak, emzirirken hava kaçırmadan daha dikkatli hareket etmek. Mama ile beslenen bebeklerin mamasını hazırlarken önce suyu biberona koyup ardından mamayı ekleyerek dairesel hareketlerle mama ile suyun birbirine karışmasını sağlamalısınız. Eğer gelişi güzel hareketlerle biberonu sallarsanız hava kabarcıklarıyla dolacak biberonun içi ve bebeğinize direk hava yutturup hem ona hemde size zor anlar yaşatacaksınız.

Bebeğim gazlı ne yapabilirim yukarıdaki çözümlerin dışında. Bebeğinizi omzunuza yatırıp başını omzunuza yerleştirip dairesel hareketlerle sırtını ovalamanız bebeğinizi rahatlatacak gaz çıkışını kolaylaştıracaksınız. Yine aynı pozisyonda bebeğinizin sırtına çok hafif hareketlerle hafif hafif vurabilirsiniz. Aman abartmadan yapalım çünkü ciğerleri daha çok minik zarar görmesin. Dizinize yüz üstü yatırmanızda gazın çıkışını kolaylaştıracaktır. Yine dairesel hareketler ve minik hareketlerle vurmanız yardımcı olacaktır. Bebeğinizin karnına dairesel hareketlerle masaj yapmanızda çok faydalı olacaktır.

Gaz ağızda çıktığı gibi popodan da çıkabilir. Eğer mideden aşağıya kadar indiyse daha zor durumda bebek daha huzursuz bir hal alacaktır. Durmayacak, uyumayacak siz de bebeğiniz de perişan olabilirsiniz. Sürekli ağlayan durmayan bir hal alacaktır. Bu durumda ne yapmalı?

Sıcak havlu konabilir, (ütü ile ısıtılmış)

Sıcak su dolu bir kovaya belden aşağısını sokarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Suda kabarcıklar görmeniz mümkün.

Bebek mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz karnı sıcak tutan bir takım ürünler mevcut. (Örneğin kiraz çekirdekli kemer)

Bebeğinizin gaz sorununa yukarıdaki önerileri uygulayarak çözüm bulmanız mümkündür.

 

 

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (Henüz Hiç Oy Verilmemiş)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebeğim Durmuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuk bakmak meşakkatli bir iş. Eğer durmayan uyumayan sancılı, gazlı, huysuz bir bebekse daha da …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.