Anasayfa / Anne-Bebek / Yeni Doğan Bebek Göbek Bağı

Yeni Doğan Bebek Göbek Bağı

Bebek Göbek Bağı Bakımı

Anne karnındaki bebeğin, sıvı dolu kesenin içinde ihtiyaç duyduğu tüm yaşamsal fonksiyonlarını karşılayan bağı, dünyaya gözlerini açtığı anda  işlevini yitiriyor. Göbek kordonu adı verilen bu kordon bebeğin herşeyi, hayatını sürdürdüğü 3 damardan oluşan etrafı jelli kordon. Bebeğin beslenmesi, solunumu bu bağla anne karnında sağlanıyor. Dış dünyayla tanıştığı anda bu bağ artık nötr.

Peki bebeğinizin göbek bağı ne zaman düşer?

Göbek kordonu kalınlığıyla orantılı olarak ve doğru bakım yapılıp yapılmamasıyla alakalı olarak bu süre kişiden kişiyi farklılık gösterecektir. Örneğin ince bir göbek kordonuna sahip bebeğin göbek bağı daha kısa sürede düşecektir, kalın bir göbek bağı daha geç zamanda düşecektir. Bahsi geçen durumlar göz önüne alınarak bu süre 3 il 20 gün arasında değişmektedir.

Göbek Bağı Düşmeden Bebek Banyo Yapabilir mi?

Doktorlarımız göbek bağı düşmeden bebeğe banyo yaptırılmasını uygun görmemektedir. Sebebi enfeksiyonlara açık oluşudur. Göbek çevresi ve bağı ıslatılmadan banyo yaptırılabilir elbette ama ne kadar dikkat etsek de ıslanabilir. Kötü sonuçlara

meydan vermemek için doğru olan göbek bağının düşmesini beklemektir.

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Eczaneden temin edeceğimiz alkol ve temizlemekte kullanıla bezlerle. Vücut temizleme kiti olarak satılan ürünler tercih edilmektedir. Göbek bağı komple bu temizleme kitiyle yani alkolle güzelce temizlenmeli. Göbek bağı, hastanede takılan kiti de dahil korkulmadan tutularak her tarafı alkole bulanmalı. Bebeğinizin canı acımayacak çünkü sinir diye bir şey yoktur göbek kordonunda her tarafını güzelce alkolle temizleyebilirsiniz. Alkolle temizlenmesinin amacı kurumayı hızlandırmak ve enfeksiyon kapmasını önlemektir.

 

BerbatEh işteFena DeğilGüzelMükemmel (Henüz Hiç Oy Verilmemiş)
Loading...

Sema Hakkında

Okumayı, yazmayı, araştırmayı, insanlarla iletişimi seven, gelişime açık, yenilikçi ve gerçekçi olmayı seven birisiyim. Sade ve yalın olan her şey hoşuma gider. Rüya yorumlamayı küçük yaşlarda anneannemden öğrendim ve bunu sitemde elimden geldiğince sizlerle paylaştım. Her gördüğüm rüyayı not ederek araştırmaktan çok zevk alırdım. Neye işaret eder diye çok merak ederdim. Tecrübelerden de yola çıkarak sizleri de bir kaç kategoride bilgilendirmek istedim. Çoğu rüya yorumum gerçek hayatta yaşanan ve denenmişliklerden oluşmaktadır. Sizlerle paylaştığım her kategori deki yazılarımla ilgili bilmek istediğiniz ne varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere cevap vererek merak ettiğiniz şeyler hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Yazılarımı okuduktan sonra beğeni yapıp puan vermeyi unutmayınız. Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

BU YAZIDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebeğim Durmuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuk bakmak meşakkatli bir iş. Eğer durmayan uyumayan sancılı, gazlı, huysuz bir bebekse daha da …

Bu yazıyı beğendiniz mi? Hemen yorum yapıp fikrinizi belirtin.